تاریخ : يكشنبه، 5 خرداد ماه، 1392
موضوع : مصاحبه و گفتگو,اختصاصی سایت

اختصاصی - علی سراوانی : هواداران حق دارند انتقاد کنند / میانگین سنی هواداران پایین آمده است

سایت هواداران داماش گیلان - اف سی داماش دات آی آر : با توجه به مسائل اخیر و اینکه بعضا دیده شده تعدادی از دوستان در قالب شخص یا صفحه هواداری دچار سوء تفاهماتی گشته اند بر آن شدیم تا این موضوع را با جناب آقای احمدی سراوانی مدیر رسانه و مسئول روابط عمومی باشگاه داماش که ریاست کانون هواداران را نیز عهده دار هستند در میان گذاشته و شرایط مختاف و محدودیت های بین هوادار و باشگاه را جویا شویم .البته در این بین سعی کردیم پاتکی هم به مسائل و اتفاقات فصل جاری هواداران زده و در قالب سوالاتی کلی آن ها را با رئیس کانون هواداران داماش در میان بگذاریم :

اف سی داماش دات آی آر : در این فصل شاهد حضور پرشور هواداران داماش بودیم به نحوی که اغلب بازی های خانگی تان ظرفیت ورزشگاه تکمیل می شد . انتظار چنین استقبال پرشوری از بازی های تان را داشتید ؟
شاید ایده آل های من کمی سخت گیرانه باشد ولی با تاکید بر این نکته که در بسیاری موارد هواداران ما را شرمنده کردند مثل بازی با سپاهان و یا بازی با مس کرمان که هم زمان بود با داربی تهران و واقعا نشان دادند که هر وقت اراده کنند چون کوه مستحکمی پشت تیم شهرشان و باشگاه محبوبشان خواهند بود ، گاهی نیز آنگونه که تصور می کردیم نبود مانند بازی با آلومینیوم که محروم شده بودیم و مصاحبه عابدینی مبنی بر اینکه درب استادیوم را باز خواهم گذاشت و اعتراض شدید ما به رای کمیته انضباطی و سپس رفع حکم در نهایت حدود 2 تا 3 هزار نفر به ورزشگاه آمدند

اف سی داماش دات آی آر : بنا بر گفته کادر فنی و مسئولین داماش ، امتیازهای زیادی را به واسطه حضور پرشور هواداران داماش کسب نمودیم  در این بین ، نقطه تاریکی هم در کارنامه داماش و هوادارنش وجود داشت و آن محرومیت چند باره شان و جرایمی بود که بواسطه هواداران نصیب داماش شد . دلیل این فراز و نشیب های هواداران چه بود ؟
ترکیب جدیدی طی دو سال اخیر در سکوهای تماشاگران داماش به وجود آمده است که بر اساس بارم سنی این ترکیب تفاوتهای محسوسی را در بازیهای مختلف میتوان از آنان مشاهده کرد.
سال گذشته سکوی پشت دروازه که به سکوی تیفوسی ها معروف بود کاملا در راستای رفع مشکلات باشگاه حرکت می کرد اما در سایر سکوها ما شاهد یکسری مسایل خاص دیگر نیز بودیم اما امسال سکوی H بسیار با شور و حال بیشتری به تشویق تیم و تلاش برای رفع مسایل حاشیه ای اقدام می نمود. البته این بدین معنی نیست که در پشت دروازه چنین حالتی وجود نداشت اما یکسری دو گانگی ها که براساس مشکلاتی که در ساختار باشگاه ایجاد شده بود در سکوی پشت دروازه تاثیرگذار بوده و عده ای بسیار اندک تلاش نمودند تا جو مطلوب آن سکو را ملتهب نمایند.
در کل می توان گفت که پایین آمدن میانگین سنی هواداران داماش کار را کمی دشوار نموده است اما به عقیده بنده نباید ناامید بود و معتقدم در همین فصل گذشته هفته به هفته معضلات کاهش یافته و به امید خدا با کمی کار بیشتر و حضور افرادی خبره تر و علاقمند میتوان سکوهای تماشاگران داماش را در کشور به صورتی نمونه مطرح کرد .

مصاحبه اختصاصی و کامل اف سی داماش را در بیشتر ببینید :اف سی داماش دات آی آر : در این فصل بر خلاف فصل گذشته شاهد بروز ناهنجاری های بیشتری در بین هواداران و همچنین دو دستگی هایی بودیم . این دو دستگی نشات گرفته از چه مسئله یا مسائلی است ؟ به تیم داماش ضربه نمی زند ؟
مطمئنا چنین معضلاتی به باشگاه ضربه میزند، ببینید چند بازی محروم بودیم و در بازیهایی که محروم بودیم چند امتیاز گرفتیم؟ خوب اگر همین را لحاظ کنیم به خیلی از جوابها خواهیم رسید.
اما در مورد دودستگی باید اذعان کنم که یکسری اندک و بسیار محدود از هواداران به جاهایی وصل شدند و توسط این افراد خط می گرفتند، البته ما، هم این افراد و هم آن محدود تماشاگر را که شاید تعدادشان به انگشتان یک دست نرسد شناسایی کردیم و اگر این مسایل ادامه یابد هم با منشاء و هم با آنان به گونه ای دیگر رفتار خواهیم کرد که خوشبختانه صحبتهایی در این زمینه با بعضی از این افراد انجام شده و امیدواریم فصل آینده شاهد چنین ماجراهایی نباشیم .

اف سی داماش دات آی آر : این اختلاف سلیقه و لجام گسیختگی در بین هواداران اینترنی داماش هم رخنه نموده است . بطور کلی شاخصه هواداری از یک تیم فوتبال چیست و چگونه باید پی برد که فردی هوادار است و مطالب و دیدگاه و نقدهایش دلسوزانه است و یا اینکه دشمنی است در لباس دوست و هدفش تخریب تیم است ؟
اختلاف سلیقه نشانه پویایی یک جامعه و یک محیط است و ما باید از آن استقبال کنیم و تلاش نماییم با سعه صدر در مقابل نظرات مختلف و گوناگون پاسخهای مناسب ارائه نماییم.
باید همه تلاش نماییم قدرت تسامح و تساهل خود را افزایش داده و با این نگاه که افراد مختلف حرفهای متفاوتی برای گفتن دارند به نظرات آنان توجه نماییم.
اینکه بخواهیم همه یک گونه حرف بزنیم و انتظار داشته باشیم همه یک نوع بیندیشیم به بیراهه رفتن است. همه حق دارند انتقاد کنند و ما را و شما را مورد نقد و چالش قرار دهند و خود آن افراد نیز باید بدین گونه بیندیشند و انتظار نداشته باشند مثلا امیر عابدینی یا علی سراوانی را مورد نقد قرار داده اما چنین حقی را از آنان بگیرند.
بنابراین اختلاف سلیقه امری پسندیده و باعث رشد و تعالی همه ما خواهد شد اما اگر در کنار نقد و انتقاد از عملکرد و سخنان یک فرد یا یک گروه بخواهیم تخریب و تمسخر را نیز چاشنی رفتار و گفتارمان قرار دهیم آنگاه است که انتقاد جواب لازم خود را که همان بهبود شرایط است را از دست خواهد داد و به کجراهه خواهد رفت.
تفکیک نقد دلسوزانه با نقد غیر منصفانه کاری عبث و بیهوده است و کسی نمیتواند مدعی شود که کدام نقد از روی دلسوزی بوده و کدامیک نبوده است. من معتقدم اگر نقد از چارچوب ادب و متانت خارج نشود نیازی به تمایز بین واژگانهای دلسوزانه و مشفقانه نیست.
ضمنا یک چیز دیگر را نیز در نظر بگیرید که این روزها آسمان همه ورزشگاههای ایران همین رنگ است رنگی به سرخی پر خاشگری و خشونت .
پر خاشگری و خشونت کلامی در سکوهای تماشاچیان فوتبال در ایران امروزه تنها به ورزشگاه عضدی رشت محدود نمی شود و در تمام کشور می بایست به دنبال چرایی وجود این معضل و بررسی چگونگی برون رفت ازآن بود.

هوادار یک تیم را می توان به مثابه یک عاشق دید که همه وجود خود را صرف شادی و سلامت و خوشبختی معشوق می کند. عاشق با عشق به معشوق در مقابل هر نوع پلشتی می ایستد و زشتی ها را برای معشوق خود بر نمی تابد.
عاشق حاضر است برای یک تب معشوق از جان خود بگذرد و تمام وجودش را در راه او فدا کند. هرگز هیچ عاشقی در مقابل محبتی که نسبت به معشوق خود نموده هیچ توقعی نداشته و نخواهد داشت.
با این مثال میتوان به تمامی بخش های مختلف سوال شما پاسخ داد، اینکه هوادار باید عاشق باشد و هرگونه پلشتی را برای تیم خود برنتابد و از او هیچ توقعی نداشته باشد.
اگر هوادار یک تیم این نگاه را نسبت به تیم محبوب خود داشته باشد، ما و هیچ تیم دیگری با مشکلاتی که امروزه تیمها با آن مواجه اند، درگیر نخواهیم بود و حریم دو طرف با این نگاه کاملا تعریف شده و مشخص خواهد بود.
اگر من هوادار یک تیم هستم و برایش در گرما و سرما بر روی سکوهای سیمانی فریاد میزنم باید خود را فرهاد آن شیرین بدانم نه اینکه فردایی دیگر بگویم چون من امروز در زیر باران شدید یا در زیر آفتاب سوزان برایت وقت گذاشتم و حنجره ام را زخمی نمودم پس تو هم باید در قبالش چنین و چنان کنی، مطمئن باشید هیچ معشوقی حاضر نیست محبت و جانفشانی عاشق خسته اش را بدون پاسخ بگذارد اما اگر من خودم چنین توقعی داشته باشم این دیگر عشق نیست.

مصاحبه : ساره - میثم


علی احمدی علی سراوانی احمدی سراوانی علی احمدی سراوانی تارنمای هواداران داماش داماش داماش رشت هواداران داماش کانون هواداران داماش

منبع این مقاله : :سایت هواداران داماش گیلان
آدرس این مطلب : http://fcdamash.ir/828//اختصاصی سایت/اختصاصی---علی-سراوانی-:-هواداران-حق-دارند-انتقاد-کنند-/-میانگین-سنی-هواداران-پایین-آمده-است/